English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


Pandemi Sürecinde Emzirmenin Önemi
2019 yılında başlayan COVID-19 pandemisi, tüm dünyada etkisini sürdürerek devam etmektedir. Bu küresel salgın normal yaşamı bozmakta ve hayatın her alanını etkilemektedir. Pandemilerde sağlık bakımı, hızlı eylemler ve müdahaleler gerektirmektedir. Anne ve bebek sağlığının daha dikkatli izlenmesi gereken dönemlerin olduğu; gebelik, doğum ve emzirme gibi durumlarda hızlı bakım gereksinimlerine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Emzirmenin anne ve çocuk sağlığını koruyucu ve anne-bebek bağlanmasını güçlendirici etkisi pek çok çalışmada ortaya konmuştur. Pandemi dönemlerinde anne sütünün yararları göz önüne alınarak emzirme sürecine ilişkin bir karar verilmesi gerekmektedir. Sınırlı sayıda da olsa literatürde enfekte olan yenidoğanlarda anne sütü bulaş nedeni olarak gösterilmemiştir. Bu nedenle uluslararası kuruluşlar gerekli hijyen koşullarının sağlanması koşulu ile COVİD-19 varlığında emzirmeyi önermektedir. Annelerin emziremeyecek kadar hasta olmaları durumunda da sütlerinin sağılarak sağlıklı kişiler tarafından bebeğe verilmesi önerilmektedir. Bu derleme, COVİD-19 pandemisi döneminde emzirmenin öneminin vurgulanması amacıyla yazılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Pandemi; Emzirme; Anne sütü; COVİD-19

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Dergimizin 2021 yılı Nisan sayısı yayınlanmıştır.

  Dergimizin 2021 yılı Ağustos sayısı yayınlanmıştır.

  Dergimizle ilgili sorularınızı veya mesajlarınızı unikasaglik@gmail.com adresine iletebilirsiniz.

  Sayın Yazarlar, makale gönderimi sistem üzerinden yapıldıktan sonra Telif Hakkı Devir Formu, Çıkar Çatışması Beyan Formu ile Yazar Katkı formlarının  unikasaglik@gmail.com adresine gönderilmesi gerekmektedir.

  UNİKA Sağlık Bilimleri Dergisi, makale gönderim, değerlendirme ve yayın sürecinde herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ayrıca makale açık erişimi için yazarlardan ücret alınmamaktadır.

  Yazarlar uygun bir intihal programı (iThenticate, Turnitin) kullanarak elde ettikleri benzerlik raporunu unikasaglik@gmail.com adresine göndermesi gerekmektedir. Benzerlik oranı % 25'ten  fazla olan makaleler intihal olarak kabul edilmektedir.

  Dergimizin 2021 yılı Aralık sayısı yayınlanmıştır.

  Dergimizin TR Dizinde indeksilenmesi için başvuru yapılmıştır.

  Dergimizin 2022 yılı Nisan sayısı yayınlanmıştırAdres :Kılavuzlar Köyü Öte Karşı Üniversite Kampüsü Merkez Karabük
Telefon :444 0 478 Faks :
Eposta :unikasaglik@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri