English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


COVİD-19 Pandemisi Nedeniyle Yaşanılan Toplumsal İzolasyonun Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Üzerine Etkisi
(The Impact of Social Isolation due to the COVID-19 Pandemic on Domestic and Violence Against Women )

Yazar : Esra YILMAZ,  Reyhan AYDIN DOĞAN  
Türü :
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 1
Sayfa : 39-48


Özet
İlk defa Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan Coronavirüs, tüm dünyada çok hızlı yayılım göstermiştir. Hastalığın hızlı yayılması, yüksek morbidite ve mortaliteye neden olması ile 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. COVİD-19 pandemisinden korunmak için oldukça etkili bir uygulama olan sosyal izolasyon, kadına yönelik ve aile içi şiddettin artışına neden olmuştur. Bu artışa zorunlu birliktelik, finansman kaygısı ve coronavirüs pandemisinden kaynaklı korku ve stresin neden olduğu görülmüştür. Aynı zamanda daha önceden şiddet mağduru kadınlar, bu sosyal izolasyonla hem aile içi hem de kadına yönelik şiddette daha fazla mağdur olmuştur. Güncel makaleler ve basında yayınlanan uluslararası ve ulusal boyuttaki raporlar kadına yönelik şiddetin arttığını gözler önüne sermektedir. Bu derlemenin amacı COVİD-19 pandemisi sırasında sosyal izolasyona bağlı aile içi şiddeti, kadına yönelik şiddeti, şiddeti artıran nedenleri ve azaltıcı önlemleri güncel literatür ışığında incelemektir.

Anahtar Kelimeler
COVİD-19, pandemi, sosyal izolasyon, aile içi şiddet, cinsiyete dayalı şiddet

Abstract
The coronavirus, which first appeared in Wuhan, China, in December 2019, has spread very rapidly around the world. The rapid spread of the disease, resulting in high morbidity and mortality, was declared a pandemic by the World Health Organization on 11 March 2020. Social isolation, a highly effective practice for protection from the COVID-19 pandemic, has led to an increase in violence against women and in the family. This increase was caused by forced Association, funding anxiety, and fear and stress from the coronavirus pandemic. At the same time, women who have previously been victims of violence have become more victims of both domestic and female violence with this social isolation. Current articles and international and national reports published in the Press show that violence against women is increasing. The aim of this review is to examine domestic violence due to social isolation during the COVID-19 pandemic, violence against women, causes of increased violence and mitigating measures in the light of current literatüre.

Keywords
COVID-19, pandemic, social isolation, domestic violence, gender-based violence

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

    Dergimizin 2021 yılı Nisan ayı sayısı yayınlanmıştır.

     

    Dergimizle ilgili sorularınızı veya mesajlarınızı unikasaglik@gmail.com adresine iletebilirsiniz.Adres :Kılavuzlar Köyü Öte Karşı Üniversite Kampüsü Merkez Karabük
Telefon :444 0 478 Faks :
Eposta :unikasaglik@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri