English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Vitamin D supplementation in an area exposed to intense sunlight during pregnancy: Is it really need?
(Hamilelikte yoğun güneş ışığına maruz kalan bir bölgede D vitamini takviyesi: Gerçekten gerekli mi? )

Yazar : Mehmet BÜLBÜL  Berna DİLBAZ Mustafa KAPLANOĞLU Capan KONCA Zelal KAHRAMANER ERDEMİR Abdullah ARPACI  
Türü :
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 2
Sayfa : 49-58


Özet
Objective: Our aim was to investigate the effect of vitamin-D (vit-D) intake during pregnancy on maternal and fetal serum 25-OHvitD (25-hydroxy vitamin-D) levels and perinatal outcomes in a region exposed to intense sunlight. Methods: In this retrospective case-control study, 192 pregnant women using vit-D and 188 pregnant women not using vit-D were included in the study. Results: Parathyroid hormone level, neonatal respiratory support need and incidence of gestational diabetes mellitus were lower in the Vit-D user group, but vit-D and calcium levels were higher. Conclusion: Although the use of 500 IU / day vit-D slightly improves the results, even in areas with high exposure to sunlight, higher doses of vit-D support are needed to improve perinatal outcomes and blood values.

Anahtar Kelimeler
Calcium; Parathyroid hormone; Perinatal outcomes; Pregnancy; Vitamin D

Abstract
Amaç: Yoğun güneş ışığına maruz kalan bir bölgede yaşayan ve gebeliği boyunca vitamin-D (vit-D) alan gebelerde maternal ve fetal serum 25-OHvitD (25-hidroksi vitamin-D) düzeyleri ve perinatal sonuçlar araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif vaka kontrol çalışmasında vit-D kullanan 192 gebe ve vit-D kullanmayan 188 gebe çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Vit-D kullanıcı grubunda paratiroid hormon düzeyi, neonatal solunum destek ihtiyacı ve gestasyonel diabetes mellitus insidansı daha düşük iken vit-D ve kalsiyum seviyeleri daha yüksekti. Sonuç: Güneş ışığına yüksek oranda maruz kalan bölgelerde bile, 500 IU/gün vit-D kullanımı sonuçları bir miktar iyileştirse de perinatal sonuçları ve kan değerlerini iyileştirmek için daha yüksek dozlarda vit-D desteği gereklidir.

Keywords
Kalsiyum; Paratiroid hormon; Perinatal sonuçlar; Gebelik; D vitamini

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

    Dergimizin 2021 yılı Nisan ayı sayısı yayınlanmıştır.

    Dergimizin 2021 yılı Ağustos sayısı yayınlanmıştır.

    Dergimizle ilgili sorularınızı veya mesajlarınızı unikasaglik@gmail.com adresine iletebilirsiniz.Adres :Kılavuzlar Köyü Öte Karşı Üniversite Kampüsü Merkez Karabük
Telefon :444 0 478 Faks :
Eposta :unikasaglik@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri